Tomatoville® Gardening Forums

Tomatoville® Gardening Forums (http://www.tomatoville.com/index.php)
-   Our Garden Cookbook™ (http://www.tomatoville.com/forumdisplay.php?f=92)
-   -   Cheap Eaten (http://www.tomatoville.com/showthread.php?t=39574)

Worth1 February 6, 2016 09:14 PM

Cheap Eaten
 
Starting this thread with Mackerel patties.

Keep in mind not all mackerel are the same or even from the same species.
The chicken of the Sea I bought was chub Mackerel
Thees use to be and I feel a lot worse flavored was the jack mackerel a differnt critter.
Chub is small with small bones and a mild flavor.
I also stopped buying salmon because what I bought was only Alaskan Red Sockeye as far as I am concerned the only salmon to eat.
The stuff is now $6.00 a can.


One can of chub mackerel drained give the juice to the critters.
One package of crackers.
One mean cooking onion.
Two big eggs.
One tablespoon at least of garlic powder.
One tablespoon at least of Chili Guajillo powder.
A dash of salt I like my fish salty.
One teaspoon of black pepper.

Chop up the onions as fine as you can get them.
Crush up about two thirds or more of the crackers as fine as you can get them.
Mix all if this up and let set in the cooler for a while.
Get your pan and oil hot, my setting is at the 7:00 position.
Crush up the other crackers make patties and set each side of the patty in the crackers and set in pan to fry till golden brown.

This should feed 4 people easily with sides.
My side dish was oven roasted red potato wedges slathered in olive oil coarse black pepper another mean onion garlic cloves fresh plucked rosemary and fresh plucked bay leaf and some sea salt.
Very simple so it does belong here and very cheap and healthy eating to boot.
So lets break down the total cost of a meal to feed 2 to 4.
The potatoes were about 50 cents worth if even that.
Onion was around maybe 40 cents.
The crackers were 50 cents worth.
The eggs were around 40 cents.
The mackerel was $1.50.
I'm not counting the spices.:lol:
It comes to around $ 3.30 for one heck of a good healthy meal.:yes:
I will eat off of it at least twice so I am eating for almost free.
And some outside critter will get a patty or two.

Worth

Aerial February 6, 2016 09:37 PM

Nice and easy! My favorite dish at the Korean Restaurant is grilled mackerel. Watch out for mercury residue though. On the daily basis I'll rather eat bland wild salmon out of a can for that reason.

Worth, with all your creative and/or fancy cooking, I can't help but wonder... Have you ever trained as a professional chef?

Worth1 February 6, 2016 09:41 PM

Quote:

Originally Posted by Aerial (Post 530352)
Nice and easy! My favorite dish at the Korean Restaurant is grilled mackerel. Watch out for mercury residue though. On the daily basis I'll rather eat bland wild salmon out of a can for that reason.

Worth, with all your creative and/or fancy cooking, I can't help but wonder... Have you ever trained as a professional chef?


No self taught but thank you.
I may have read 20 recipes in my whole life.:lol:
Worth

whistech February 6, 2016 10:17 PM

Thanks for posting Worth.

brokenbar February 6, 2016 11:09 PM

Might be a tad gassy at your house tonight...you & the dogs! My Husband said to tell you it sounds GREAT to him!

pauldavid February 7, 2016 01:11 AM

I second this recipe, been eating it all my life.;)

Worth1 February 8, 2016 09:52 PM

Giant T-Bone Steak!!!
 
Boy did I hit the jack pot today.
I was in the store and saw a huge thick fatty well marbled Porterhouse steak.
I thought to my self now move along you came here for a cheap pork chop.
But I had to look.
The folks put a really thick Porterhouse out and packaged it as a T-Bone USDA select for 6.27 a pound. the thing was $14 and some odd cents.
I snatched it up without blinking an eye.
And I still got three huge thick pork chops for $4.00 to boot.

I get home I am starving so I made a monster sized salad out of fresh home grown Swisschard.
Then I made some Mac and cheese to go with the steak.
This steak was so big I couldn't finish the strip side much less the tinder side so it looks like I will be eating it again tomorrow.
Maybe twice more.:lol:
So if you take 14 and divide it by 3 it comes to about 4.66 plus the 62 cents for the mac and cheese I will eat off of twice that isn't bad.

Beat the heck out of a steak house price and one heck of a lot better.:yes:


Worth

brokenbar February 8, 2016 10:59 PM

Quote:

Originally Posted by Worth1 (Post 530904)
Boy did I hit the jack pot today.
I was in the store and saw a huge thick fatty well marbled Porterhouse steak.
I thought to my self now move along you came here for a cheap pork chop.
But I had to look.
The folks put a really thick Porterhouse out and packaged it as a T-Bone USDA select for 6.27 a pound. the thing was $14 and some odd cents.
I snatched it up without blinking an eye.
And I still got three huge thick pork chops for $4.00 to boot.

I get home I am starving so I made a monster sized salad out of fresh home grown Swisschard.
Then I made some Mac and cheese to go with the steak.
This steak was so big I couldn't finish the strip side much less the tinder side so it looks like I will be eating it again tomorrow.
Maybe twice more.:lol:
So if you take 14 and divide it by 3 it comes to about 4.66 plus the 62 cents for the mac and cheese I will eat off of twice that isn't bad.

Beat the heck out of a steak house price and one heck of a lot better.:yes:


Worth

You will make someone a great wife! I am like you...thrifty. I HATE just wasting money. My Mother came from Ireland and they had a ranch in Montana when the depression hit and they lost everything. Now that woman could pinch a penny until it screamed, confessed and offered to take you to the leprechauns hooch. We have become such a wasteful society. As I travel so much, I get a first hand, "in-you-face" look at real poverty. Folks in this country don't have a clue, especially the young ones. I don't eat meat, as you know but you describe that Porterhouse beautifully! It is my Husbands favorite cut, even prefers it to prime rib. I am happy to see you are cooking and taking car of yourself. Enjoy that meat, I can almost smell it cooking!

Worth1 February 8, 2016 11:13 PM

Quote:

Originally Posted by brokenbar (Post 530922)
You will make someone a great wife! I am like you...thrifty. I HATE just wasting money. My Mother came from Ireland and they had a ranch in Montana when the depression hit and they lost everything. Now that woman could pinch a penny until it screamed, confessed and offered to take you to the leprechauns hooch. We have become such a wasteful society. As I travel so much, I get a first hand, "in-you-face" look at real poverty. Folks in this country don't have a clue, especially the young ones. I don't eat meat, as you know but you describe that Porterhouse beautifully! It is my Husbands favorite cut, even prefers it to prime rib. I am happy to see you are cooking and taking car of yourself. Enjoy that meat, I can almost smell it cooking!

My mother was raised on a ranch on Montana when the depression hit too but she was French.
My wife came from a rich wasteful family I couldn't stand them.
I have been poor and seen the poor too many times for me to throw money away and be wasteful.

Worth

greenthumbomaha February 8, 2016 11:38 PM

Your porterhouse sounds amazing. That is very cheap, same as hamburger! Steak is way more expensive than that here. Maybe one cut per week like top round will be cheaper on sale. Costco is much cheaper than local chains but its a trip. The lean ground beef is $6.29 lb. Chicken wings were $3.99 lb and they sold out of 10 cases yesterday. Everything is high priced in the meat dept but it's very, very fresh. The feed lots and cattle auctions are nearby. Its a hotbed for immigration debates because of the meat packing plants employing migrants in eastern Nebraska and South Dakota.

Worth, I have some of those Guajillo pepper seeds started. I think you recommended them in another thread so I'm going to give it a try. How many plants would you say I need to make a year supply of the powder you used in the fish patties? Do you mix them with other seasoning peppers? Remember, I don't like things toooo spicy!

- Lisa

Worth1 February 8, 2016 11:53 PM

Quote:

Originally Posted by greenthumbomaha (Post 530930)
Your porterhouse sounds amazing. That is very cheap, same as hamburger! Steak is way more expensive than that here. Maybe one cut per week like top round will be cheaper on sale. Costco is much cheaper than local chains but its a trip. The lean ground beef is $6.29 lb. Chicken wings were $3.99 lb and they sold out of 10 cases yesterday. Everything is high priced in the meat dept but it's very, very fresh. The feed lots and cattle auctions are nearby. Its a hotbed for immigration debates because of the meat packing plants employing migrants in eastern Nebraska and South Dakota.

Worth, I have some of those Guajillo pepper seeds started. I think you recommended them in another thread so I'm going to give it a try. How many plants would you say I need to make a year supply of the powder you used in the fish patties? Do you mix them with other seasoning peppers? Remember, I don't like things toooo spicy!

- Lisa

Lisa I have no idea how many plants it would take.
I keep all of my pepper powder separate and dont blind it with other peppers until I am ready.
I say pepper powder so as not to confuse it with chilli powder you make Chile with that has the other spices in it.

I would say I go through about 2 pounds each of dried peppers a year.
That is a lot of peppers and it may be more.

I am on my 4 pint of the Guajillo powder and that is without seeds and I only have about 1/4 cup left of it.
It is not hot but full of fruity flavorful goodness.
These things are as cheap as dirt here.

Worth

Worth1 February 11, 2016 07:27 PM

1 Attachment(s)
Here is a nutritious and low cost meal.
Black eyed peas home grown chard two mean yellow onions some chunks of homemade ham and water.
Worth
Attachment 56322

AlittleSalt February 11, 2016 08:03 PM

That looks really good Worth.

This is what we ate tonight - We found asparagus for $1.50 a bunch at Albertsons and shrimp $5.00 for 14 oz. (2 meals) Got free panko with the purchase of HEB oil. = $4 for panko coated fried butterflied shrimp and asparagus.

Being creative and thrifty can go hand-in-hand.

Worth1 February 11, 2016 10:18 PM

Quote:

Originally Posted by AlittleSalt (Post 531690)
That looks really good Worth.

This is what we ate tonight - We found asparagus for $1.50 a bunch at Albertsons and shrimp $5.00 for 14 oz. (2 meals) Got free panko with the purchase of HEB oil. = $4 for panko coated fried butterflied shrimp and asparagus.

Being creative and thrifty can go hand-in-hand.

Also buying the food and cooking at home.
They sell shrimp and scallops by the pound if you look at what you get in a restaurant and think of the weight it isn't much.
The one place I loved to eat on Friday nights the lady closed down due to she was just sick and tired of it and wanted to retire.:lol:
She had been there for years.
For 8.95 we could get all the catfish and sides we could eat.
The waitress had her tables and we knew which ones were hers.
She knew us so well that she knew when to tell the cook to fix another fillet for us.
They were always sizzling hot when they showed up at our table.
The meal with tea and tax was a little over $20 but we always tipped her $20 too she deserved it.
Not cheap eating but it was well worth it.

Worth

AlittleSalt February 11, 2016 10:55 PM

I remember places like that. I know there are still places like that somewhere.

Cooking at home sort of spoils restaurants' appeal. When you cook better tasting food for way less cost at home - it makes finding a good place to eat that much more difficult.


All times are GMT -4. The time now is 01:02 PM.


★ Tomatoville® is a registered trademark of Commerce Holdings, LLC ★ All Content ©2017 Commerce Holdings, LLC ★