Tomatoville® Gardening Forums


Notices

General discussion regarding the techniques and methods used to successfully grow tomato plants in containers.

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old November 12, 2016   #1
ChefBertMor
Tomatovillian™
 
Join Date: Oct 2016
Location: Boca Raton, FL
Posts: 36
Default Planting medium strategies?

I'm going to get my containers ready for the season and trying to decide what mediums I should use. I used pine bark fines andProMix in the past and I had good results. Im trying to be cheap now. Could I get just plain peat at the box store and then add mychorizae purchased off of Amazon. I plan on adding some perlite and vermiculite as well. I heard Azomite might be worth adding as well. any suggestions?

Chef Bert
ChefBertMor is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #2
dmforcier
Tomatovillian™
 
dmforcier's Avatar
 
Join Date: Apr 2016
Location: Dallas, TX
Posts: 3,795
Default

Boca Raton isn't all that rainy, so no need for a super-draining mix like 5-1-1 or permutations thereon. I'd just use Miracle-Gro Potting Mix, which needs no amendment and is relatively cheap.
__________________


Stupidity got us into this mess. Why can't it get us out?
- Will Rogers


dmforcier is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #3
ChefBertMor
Tomatovillian™
 
Join Date: Oct 2016
Location: Boca Raton, FL
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by dmforcier View Post
Boca Raton isn't all that rainy, so no need for a super-draining mix like 5-1-1 or permutations thereon. I'd just use Miracle-Gro Potting Mix, which needs no amendment and is relatively cheap.
I used a 3-1-1 recipe. Since i"m using SIP's rain is a non factor. Thanks for your help
__________________
Chef Bert
ChefBertMor is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #4
Ricky Shaw
Tomatovillian™
 
Ricky Shaw's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Zone 6a Denver North Metro
Posts: 1,910
Default

The compromises are cost, yield, space, and they can be prioritized in a number of ways.

My costs including ferts on a 15gal pot are about $15. And for that money, I'm pretty sure I can average 25lbs of tomatoes per plant or 60 cents a pound.

I believe I could lower my costs, but I also think efficiency would suffer. So say I lower my costs to $5 a pot and my production is now 15lbs or 33 cents a pound.

I have lowered my cost of tomatoes, but I have fewer pounds in the same amount of space using approximately as much fertilizer.
Ricky Shaw is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #5
Cole_Robbie
Tomatovillian™
 
Cole_Robbie's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Location: Illinois, zone 6
Posts: 8,164
Default

There are a few do-it-yourself recipes on this site for making your own mix. I believe one is supposed to adjust for the PH of the peat when doing so. I don't think it is a big cost-saver for me. Pro Mix in the bale that expands to four cubic feet is about $15 for me at Menard's. I add mycogrow and osmocote, and that's all.
Cole_Robbie is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #6
ChefBertMor
Tomatovillian™
 
Join Date: Oct 2016
Location: Boca Raton, FL
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by Cole_Robbie View Post
There are a few do-it-yourself recipes on this site for making your own mix. I believe one is supposed to adjust for the PH of the peat when doing so. I don't think it is a big cost-saver for me. Pro Mix in the bale that expands to four cubic feet is about $15 for me at Menard's. I add mycogrow and osmocote, and that's all.
I wish I knew where you got your ProMix. it is very hard to find around here. My ProMix HP 2.8 cf bale cost $28 I think. If I buy peat and add mycorhhizae it might be a whole lot cheaper, no?
__________________
Chef Bert
ChefBertMor is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #7
dmforcier
Tomatovillian™
 
dmforcier's Avatar
 
Join Date: Apr 2016
Location: Dallas, TX
Posts: 3,795
Default

Quote:
Originally Posted by Ricky Shaw View Post
The example was, lower my cost to $5, not by $5.
Ah! This is what happens when one goes right for the numbers. Sorry.

Quote:
Originally Posted by ChefBertMor View Post
I wish I knew where you got your ProMix. it is very hard to find around here. My ProMix HP 2.8 cf bale cost $28 I think. If I buy peat and add mycorhhizae it might be a whole lot cheaper, no?
I haven't seen it anywhere near that cheap. And peat itself isn't far off the cost of a pre-mix.

I take it you've had good results with mycorhhizae? I've long understood that it isn't particularly effective in containers, so haven't used it.
__________________


Stupidity got us into this mess. Why can't it get us out?
- Will Rogers


dmforcier is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #8
ChefBertMor
Tomatovillian™
 
Join Date: Oct 2016
Location: Boca Raton, FL
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by dmforcier View Post
Ah! This is what happens when one goes right for the numbers. Sorry.



I haven't seen it anywhere near that cheap. And peat itself isn't far off the cost of a pre-mix.

I take it you've had good results with mycorhhizae? I've long understood that it isn't particularly effective in containers, so haven't used it.
The ProMix has mycorhhizae in it. Worked for me. As I understand as long as there are roots the symbiotic relationship would be unaffected if it was in the ground or in the container. YMMV
__________________
Chef Bert
ChefBertMor is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #9
Cole_Robbie
Tomatovillian™
 
Cole_Robbie's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Location: Illinois, zone 6
Posts: 8,164
Default

Quote:
Originally Posted by ChefBertMor View Post
I wish I knew where you got your ProMix. it is very hard to find around here. My ProMix HP 2.8 cf bale cost $28 I think. If I buy peat and add mycorhhizae it might be a whole lot cheaper, no?

Here's the link. It's $13.99 for the bale that expands to 4 cubic feet:
http://www.menards.com/main/outdoors...56555217217074
Cole_Robbie is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #10
ChefBertMor
Tomatovillian™
 
Join Date: Oct 2016
Location: Boca Raton, FL
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by Cole_Robbie View Post
Here's the link. It's $13.99 for the bale that expands to 4 cubic feet:
http://www.menards.com/main/outdoors...56555217217074
Thats not the package I got. Mine was the white with orange and black

This stuff https://www.amazon.com/gp/product/B0...1SJHX9YM1Z25JR

A lot more expensive
__________________
Chef Bert
ChefBertMor is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #11
Barb_FL
Tomatovillian™
 
Join Date: Apr 2014
Location: Indialantic, Florida
Posts: 1,640
Default

Bert - I'm in the same boat as you re: ProMix. There is one supplier close to where I live. I faithfully use it and it was $41 for a 3.x Compressed bale but since the election when growing medical marijuana was passed, it is now $48.

Miracle Grow was $14-$15 so was no cheaper; just worse mix.

I have a ton of perlite so bought a bale of peat moss from Lowes for $11. I have one empty EB so am going to try it.

----
BTW - I solarize the mix at the end of the season so do get multiple seasons with it.
Barb_FL is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #12
ginger2778
Florida TAG™ Coordinator
 
ginger2778's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Location: Plantation, Florida zone 10
Posts: 8,898
Default

Quote:
Originally Posted by ChefBertMor View Post
I wish I knew where you got your ProMix. it is very hard to find around here. My ProMix HP 2.8 cf bale cost $28 I think. If I buy peat and add mycorhhizae it might be a whole lot cheaper, no?
You can buy Promix BX 3.8 cu ft bale for $30 at Universal Enterprises Supply just off Blount Road. Use the Coconut Creek Parkway exit off the turnpike, go east, first light us Blount Road.
That bale fluffs to about 7 cu ft.
The BX already has tons of Perlite, and mycorrhizae.

I never saw chunks of wood in it.
I wouldn't dream of using anything else.
__________________
Marsha

“The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it.”
― Neil deGrasse Tyson

#metoo

“When someone shows you who they are, believe them the first time”. Maya Angelou
ginger2778 is offline   Reply With Quote
Old November 13, 2016   #13
ChefBertMor
Tomatovillian™
 
Join Date: Oct 2016
Location: Boca Raton, FL
Posts: 36
Default

Quote:
Originally Posted by ginger2778 View Post
You can buy Promix BX 3.8 cu ft bale for $30 at Universal Enterprises Supply just off Blount Road. Use the Coconut Creek Parkway exit off the turnpike, go east, first light us Blount Road.
That bale fluffs to about 7 cu ft.
The BX already has tons of Perlite, and mycorrhizae.

I never saw chunks of wood in it.
I wouldn't dream of using anything else.
Thats where I got ot. I think they also have pine fines which I intend to investigate/buy.

I will be honest I dont remember exactly how much I paid for it, but I keep seeing $50 prices online and I wonder what the deal is.

KIm glad I have a local pick up, gardening would be a bit more difficult.
__________________
Chef Bert
ChefBertMor is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #14
dmforcier
Tomatovillian™
 
dmforcier's Avatar
 
Join Date: Apr 2016
Location: Dallas, TX
Posts: 3,795
Default

Quote:
Originally Posted by Ricky Shaw View Post
So say I lower my costs to $5 a pot and my production is now 15lbs or 33 cents a pound.
Your point is good, but...

$15 / 25 lb = 60¢ /lb
$10 / 15 lb = 67¢ /lb


__________________


Stupidity got us into this mess. Why can't it get us out?
- Will Rogers


dmforcier is offline   Reply With Quote
Old November 12, 2016   #15
Ricky Shaw
Tomatovillian™
 
Ricky Shaw's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Zone 6a Denver North Metro
Posts: 1,910
Default

I believe everything checks, but I'm wrong plenty and it's only a theoretical.

The example was, lower my cost to $5, not by $5.

15lbs costing $5 = .33 lb
Ricky Shaw is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -4. The time now is 08:24 PM.


★ Tomatoville® is a registered trademark of Commerce Holdings, LLC ★ All Content ©2017 Commerce Holdings, LLC ★